לא משנה כמה ניסיונות נעשה בכדי לבחור את העץ הנכון, ללא חורים, סדקים או חריצים לפעמים בסוף הם יופיעו. כמה שלא נתאמץ לשמור על הרהיט האהוב שלנו מושלם, אלא אם אותו רהיט שוכן במוזאון, ברור לכל שזה פשוט בלתי נמנע. העץ המלא מגיב לשינוי אקלים וטמפרטורה הגורמים לו להתרחב ולהתכווץ מה שמביא בסופו של דבר להיווצרות אותם חריצים, חורים וסדקים.

השמחה הגדולה היא שקיימים בשוק סוגים שונים של מוצרים המיועדים לתיקון ושיפוץ אותם סוגים; שפכטל לעץ המציע תחתיו אינספור סוגים ותרכובות, אצבעות שעווה לעץ ועוד רבים.

השיטה הישנה ליצירת שפכטל לעץ הייתה ערבוב נסורת עץ עם דבק נגרים ויצירת עיסה דביקה, מאז ועד היום כמובן שיש חומרים טובים יותר אבל עדיין משתמשים בנסורת ודבק לעץ חשוף.

כלים לתיקון סדקים וחריצים בעץ

שפכטל לעץ

קיימים בשוק מספר רב של סוגי שפכטל לעץ הן של חברות ישראליות כמו טמבור ונירלט והן מוצרים מיובאים ע"י חברות כמו יעקובי. שפכטל לעץ פועל על פי אותו העיקרון של השפכטל הסטנדרטי לקירות, ומשמש למילוי וכיסוי שריטות וחורים ולהסתרת פגמים בעץ. זהו לרוב סוג של מרק המושתת על לטקס אקרילי, והוא ניתן לליטוש והחלקה באופן ידידותי ופשוט. חסרונו המשמעותי נעוץ בעובדה שהחומר מיועד בדרך כלל לשימוש פנימי בלבד, והוא אינו עמיד בחשיפה למים ורטיבות, שינויי טמפרטורה ותנאי אקלים. 

סוג נוסף של שפכטל לעץ הקיים בשוק עשוי מחומר המבוסס על שרפים אקריליים ומשמש לאיטום והחלקה. היתרון שלו על פני הסוג הראשון הוא שהוא מיועד לשימוש חיצוני ופנימי כאחד. ניתן להשתמש בו למילוי ואיטום של פגמים, חריצים ונקבוביות על עץ מלא, סיבית, עץ לבוד ואף קירות בטון וגבס.

בין סוגי השפכטל השונים מוצעים גם סוגים של שפכטל בעלי גוונים המדמים את גווני העץ השונים ומתאימים למצב בו נרצה לשמר את צבעו הטבעי של העץ.

השימוש בשפכטל לעץ כולל את הכנת המשטח, ובמידה ומדובר ברהיט חדש יש למרוח שמן פשתן המדולל בטרפנטין מינראלי מספר ימים לפני השימוש בשפכטל או על פי הוראות היצרן וללטש את העץ בטרם המילוי.

במידה ומדובר ברהיט עץ ישן מומלץ ללטש עם מלטשת מכאנית לצורך הסרת כל שכבת העץ העליונה, ולמלא את הפגמים עם המרק לעץ רק לאחר חשיפתו של העץ הגולמי.

חשוב להקפיד ולהסיר את כל שאריות החומר המיותר מיד בתום היישום. יש להמתין מספר שעות עד לייבוש מוחלט וללטש את המשטח עד להפיכתו לאחיד ומיושר. מומלץ להיוועץ באנשי מקצוע להתאמת סוג הצבע של שכבות הגמר, בהתאם לסוג העץ ממנו עשוי הרהיט וסוג השפכטל שנבחר לצורך התיקון.

אצבעות שעווה לתיקון סדקים וחריצים בעץ

אצבעות שעווה

מקלות שעווה דומים במארה שלהם לאצבעות שוקולד, רק קשים יותר. הם באים בצבעים שונים כדי להתאים לגווני העץ השונים. והשימוש בהם יכול להיעשות בשני מצבים: עד להחלת הגימור הסופי ולאחר מכן. אם נעשה בו שימוש  לפני  הגימור הסופי, צריך לאטום את העץ עם לכה ראשונה. צעד זה אינו הכרחי בעת השימוש באצבעות השעווה לאחר החלת הגימור הסופי כי השימוש בו אוטם את העץ.

השימוש באצבעות השעווה נעשה על ידי לחיצה ומריחה של הקצה אצבע השעווה על אותו לפגם, באמצעות ידית שפכטל מפלסטיק או באמצעות האצבע. לאחר מכן יש להסיר את העודפים עם ידית השפכטל או חתיכת הפלסטיק.

לקטלוג המוצרים שלנו