עץ מלא – כלומר, עץ חתוך ללוחות מגזעו של העץ – המרכיב את רוב העץ ברהיט.

סוג העץ שנבחר יקבע את המראה והחוזק של התוצאה הסופית. קיימים סוגים רבים ושונים של עץ, וכל אחד בעל מאפיינים משלו.

מעט רקע והסברה על הסוגים הנפוצים ביותר של עץ רך ועץ קשה וההבדלים ביניהם.

עצים רכים

עץ רך אינו חלש יותר מעץ קשה.

עץ רך מגיע מעצים מחטניים כגון ארז ואורן ונוטה להיות קצת צהבהב או אדמדם.  בגלל נטייתם של העצים המחטניים לגדול מהר ובצורה ישרה, עצים אלו בדרך כלל יהיו זולים יותר מעץ קשה.

בעיקרון קל יותר למצוא עצים רכים גדלים מאחר ויש ביכולתם להתקיים ולשרוד לאורך זמן ואמצעי הגידול שלהם בד"כ התבצעו בחוות ייעודיות לכך.  מה שאומר שבשימוש בעצים מסוג זה אינם מגדילים את כריתת היערות בעולם ולרוב תהיה אספקה של עצים אילו.

סוגי עצים רכים נפוצים והמאפיינים שלהם:

עץ ארז

(ארז אדום מזרחי, (Cedar סוג עץ רך,  המשמש בעיקר לבניית שידות וארונות. צבעו אדום בהיר ועליו דוגמא של פסים וכתמים בהירים. סוג עץ זה אינו נצבע בקלות אי לכך משאירים הנגרים לרוב את חלקו הפנימי של הרהיט ללא צבע לחלוטין ואת צדדיו החיצונים מושחים בחומר מגן. כמו כן ריחו של העץ דוחה חרקים ומחירו גבוה.

עץ אורן

(אורז לבן, pine) סוג עץ זה רך, והינו העץ העיקרי בתעשיית הרהיטים להרכבה עצמית. צבעו נע בין שמנת לצהוב-חום וטבעות הצמיחה שלו בולטות למראה. מחירו של עץ זה נמוך. אורן בדרך כלל מתמודד עם כתמים טוב (כל עוד אוטמים אותו בשכבת הגנה).

עצים קשים

רוב העצים הקשים אהובים מאוד על הנגרים. המגוון הרחב של צבעי והמרקמים מאפשרים להגיע לאין סוף עיצובים ועבודות נגרות בעלי מראה מעניין. החיסרון העיקרי של עצים קשים הוא מחירם הגבוה בהשוואה לעצים רכים. חלק מהמינים האקזוטיים יותר יכולים להיות אפילו יקרים מדי לשימוש. חלק מהעצים הקשים הופכו לקשים מאוד למציאה ונמצאים בסכנת הכחדה. ולכן לא רק שקשה להשיגם, גם מחירם מרקיע שחקים.

ניסור סוגי עצים

דוגמאות לעצים קשים:

עץ אגוז

(אגוז שחור, אגוז אירופאי , Walnut) נחשב לעץ קשה, המשמש ליצור רהיטים באיכות הגבוהה ביותר. צבעו חום-שוקולד , מחירו גבוה וביקושו רב. עץ האגוז משמש כיום בתעשיית הפורניר.

אדר-מייפל

(מייפל, אדר הסוכר, Maple) סוג עץ זה קשה, חזק, צפוף ונאה למראה. עץ זה משמש בעיקר לבניית רהיטים, מטבחים ולוחות לחיתוך בשר. צבו חום בהיר בעל גוון אדמדם, דוגמתו לרוב ישרה אולם לעיתים יופיעו דגמי תלתלים, עיניים וגלים. עץ זה נחשב ליקר וקשה לעבדו בכלים ידניים.

עץ אקליפטוס

( Eucalyptus) סוג עץ קשה, המכיל שמן אתרי ובזכותו עץ זה עמיד בתנאי חוץ. בשל נטייתו להיסדקות ועיוותים, יש להקפיד על ייבושו בקפדנות לפני עיבודו.

צבעו נע בין צהוב-חום לאדמדם-חום, בעל רצועות המאפיינות סוג עץ זה. מחירו בינוני.

עץ הדובדבן

(דובדבן שחור, Cherry) סוג עץ קשה, המשמש לבניית רהיטים וארונות באיכות גבוהה. צבעו חום בהיר עד חום אדמדם כהה, ובעל דוגמת שיש יפה במיוחד. נוהגים לצבוע סוג עץ זה בצבע שקוף על מנת לשמר דוגמתו הטבעית. קשה לעיבוד בכלים ידניים ומחירו יקר.

טיק

(Teak) סוג עץ קשה, המשמש ליצור רהיטים באיכות גבוהה, הן בעיבוד גושני והן כפורניר. צבעו צהוב זהוב לבין חום כהה בעל פסים בהירים וכהים. מחירו גבוה במיוחד.

מהגוני

(מהגוני אפריקאי, מהגוני העולם החדש, Mahogany) סוג עץ קשה, המשמש לבניית רהיטים באיכות גבוהה ביותר. בשל מחירו הגבוה ונדירותו נעשה בו שימוש נרחב בתעשיית הפורניר. צבעו חום אדום עשיר ועד לאדום כהה., דוגמתו יפה וקלה לזיהוי.

לקטלוג המוצרים שלנו