לכה משמת כשכבת הגנה לעץ וחומרים נוספים והיא המורכבת מאחד או יותר סוגי שרף הנמסים בנוזל המאפשר את מריחתה על משטח.

הלכות (Varnish) מתחלקות לשתי קבוצות עיקריות; לכות הפיכות, ולכות לא הפיכות. 

הלכות הלא הפיכות הן בדרך כלל לכות המורכבות משרף בשילוב שמנים ומדוללות בטרפנטין תהליך הייבוש שלהן הוא תוצאה של ריאקציה כימית כמו מגע עם חמצן. הלכות ההפיכות הן למורכבות גם הן משרף אבל הפעם בשילוב עם אלכוהול כלשהו. הליך הייבוש של הלכות ההפיכות מתרחש כאשר מתאדים החומרים האלכוהוליים.

לכות האקריליות הן בעצם לכות על בסיס מים ומשתייכות גם הן לקבוצת הלכות הלא הפיכות. לכות אקריליות הופכות להיות דומיננטיות בשוק בשל היותן ידידותיות לשימוש, לא רגישות לחום ואינן מצהיבות עם הזמן.

סוגי לכות והשימושים השונים

כיצד ניתן להסיר לכות?

לכות על בסיס אלכוהול בשל היותן "הפיכות" ניתן להמיס לאחר הייבוש עם אלכוהול, לעומתן הלכות על בסיס שמן ולכות אקריליות "לא הפיכות" ניתנות להסרה רק על ידי מסיר צבע. בכל מקרה ניתן תמיד להסיר את שכבת הלכה ע"י שיוף.

ניתן גם לייצר שכבת הגנה לרהיטי עץ מלא ע"י שמנים כמו: שמן פשתן, שמן טאנג ועוד. 

האם קיים הבדל בין לכות לשימוש חיצוני ולכות לשימוש פנימי?

לכות לשימוש חיצוני מתאפיינות בעיקר בגלל שתי תכונות עיקריות, יכולת ההגנה שלהן מפני מזג האוויר ועמידותן מפני קרניים אולטרה סגוליות, שהם שני הגורמים ההרסניים ביותר עבור מוצרי עץ שונים.

לכות לשימוש פנימי הן עדינות יותר וניחנות ביכולתן להגן מפני רטיבות ואבק והן בדרך כלל יהיו זולות יותר.

לאילו סוגי גימורים קיימים ללכה?

הלכות מתחלקות לשלושה גימורים שונים, מבריק, משי (ברק עדין), ומט. 

לכות בגימור מבריק מתחלקות ביניהן ללכות עם ברק גבוה יותר ומבריקות פחות, למשל לכות על בסיס שמן או אלכוהול תמיד יותר מבריקות מלכות מבריקות על בסיס מים. לכות מבריקות הן בדרך כלל בעלות נוכחות גדולה יותר ומוסיפות מימד. לכות בגימור משי ולכות בגימור מט גם הן מופיעות בלכות על בסיס שמן ולכות על בסיס מים.

לכות למריחה ולכות להתזה

כל סוגי הלכה מופיעים בגרסה למריחה וכתרסיס, חובה לציין שלכה אקרילית בתרסיס אינה דומה ללכה אקרילית במריחה, אף על פי שהבסיס בלכה אקרילית בתרסיס הוא חומר אקרילי, חייבים להוסיף חומר על בסיס שמן או אלכוהול על מנת להפכה לתרסיס. על כן יש לשים לב שלכה אקרילית בתרסיס על אף היותה על בסיס מים היא דליקה!

לכות על בסיס שמן

לכות על בסיס שמן הן המועמדות הנבחרות לשימוש חיצוני בשל יכולתן להגן מפני פגעי מזג האוויר והן לכות מסיביות יותר שנועדו להגן מפני גורמים הרסניים כמו גשם ושמש. לכות אלה מורכבות משרפים איכותיים (כמו פוליאוריטן), עמידים מפני הגורמים שציינו ואינם מתפרקים בקלות, לכן משמשים כמשטח הגנה לאורך זמן לעץ וחומרים אחרים. מומלץ להתייעץ לפני שקונים, על מנת שלא ייווצר מצב שאתם קונים לכה שנועדה למשימות קשות לציפוי מגש עץ מצויר.

לכות על בסיס שמן מתייבשות באיטיות היות ולוקח לשמן, שמרכיב את הלכה, זמן רב יותר להתייבש. זמן הייבוש נקבע כמו כן על ידי גורמים אחרים כמו טמפרטורה ורמת הרטיבות באוויר.

לכות על בסיס שמן נוטות להצהיב במשך הזמן ועל כן כדאי לקחת בחשבון שכשמורחים אותה על עצמים צבעוניים שעלולים להיות מושפעים במשך הזמן.

לכות על בסיס שמן מתאימות לכל החומרים, והן קיימות הן למריחה והן כתרסיס, הלכות בתרסיס הן פחות מסיביות בדרך כלל, ניתנות להסרה רק עם מסיר צבע.

לכות על בסיס אלכוהול

לכות המיוצרות בדרך כלל לשימוש לציפוי רהיטים הדורשים משטח קשה ועמיד בפני שריטות, לכה זאת מיוצרת בדרך כלל משרפים טבעיים בשילוב עם חומרים אלכוהוליים כמו אתנול ליצירת לכה מבריקה ומהירת ייבוש.

לכות על בסיס אלכוהול יקרות בדרך כלל ומיוצרות גם כתרסיס והן מתאימות לעבודה על זכוכית.

לכות על בסיס מים

לכות על בסיס מים או לכות אקריליות הן המצאה חדשה יחסית ללכות על בסיס שמן או אלכוהול, לכות אלה מבוססות על שרף סינתטי שהמצאתו במאה האחרונה גרמה למהפכה שהובילה להופעתו של הצבע האקרילי. 

גם כאן קיימים סוגים שונים של לכות, חלקן מסיביות יותר וחלקן מסיביות פחות. אפשר לומר שכל חומר אקרילי נוזלי שנותר שקוף לאחר הייבוש יכול להיחשב ללכה על בסיס מים. אולי לא הייתי משתמש בדבק מפיות כשכבה מגינה בעלת כוח רב, אך היא בהחלט יכולה לשמש כחומר אוטם (Sealer) אם זה כל מה שאנו צריכים.

לכות על בסיס מים מסיביות מורכבות מפוליאוריטן המשמש כבסיס (כשרף) ליצירת לכה עמידה בחום ורטיבות המגנה מפני ריקבון, חלודה ודהייה ועל כן זו לכה אידאלית לשימוש בשמש ובגשם. יתרון נוסף ללכה על בסיס מים הוא העובדה שהיא לא מצהיבה במשך הזמן.

לכות אקריליות מתאימות לכל החומרים, והן קיימות למריחה והן כתרסיס. לכות על בסיס מים אינן מתאימות למריחה על משטחים צבועים בצבע או בחומר על בסיס שמן או עם עבודה על פולימרים.

 

לקטלוג המוצרים שלנו