את השואו רום הרגיל או גלריית הרהיטים המוכרת לא תמצאו כאן. בשדה המתפרס על שטח של כ- 24 קילומטרים, צפונית לדרבישייר שאנגליה גדלים להם בצורה מושלמת שורות, שורות של עצי ערבה, אלון, מילה ושקמה. מה שמייחד את השדה הזה מכל יער או שדה אחר הן תבניות פלסטיק שחורות וכחולות המתוות את מסלולי גדילת העצים הללו במניפולטיביות עדינה ובמומחיות לצורות מוגדרות מראש של כיסא, מנורה,מסגרת מראה ועוד.

כל השטח הזה המתפרס על דונם אחד הוא בעצם בית גידול שלם של רהיטים שיקצרו בשלב מאוחר יותר השנה כל אחד מהרהיטים הללו הוא בעצם עץ. מדובר בפרויקט שהושק לפני יותר מעשור ע"י גאווין מונרו בן ה-39 , בעלים ומייסד חברת fullgrown.

כל יצירה כזו של רהיט גדלה בעצם מעץ אחד שנשתל ספציפית למטרה זו. הגפיים שלה מונחים בצורה מדויקת לצורת הרהיט הרצוי במטרה להביא לגדילה של הרהיט המתוכנן.

"כשמסתכלים מנקודת מבט של ייצור ומנקודת מבט של עיצוב, זה הגיוני בסך הכול. למה לך לגדלים עצים, לכרות אותם עם כל בלבול המוח? למה לא פשוט לגדל אותם בצורה שאתה רוצה. אתה יכול לגדל אלפי רהיטים באותה הדרך שאתה מגדל עשרה, אבל כל אחד מהם הוא ייחודי", מסביר מונרו.

גידול רהיטים

הרעיון לשיטה הגיע כשעבד כגנן בקליפורנייה ובמקביל ייצר רהיטים מהצד. הוא נזכר בעץ בונסאי שהיה להם בגינה שגדל באופן עצמאי לצורה של כס. "מדוע אנחנו צריכים את כל התהליך הארוך במטרה לייצר רהיט – לכרות עצים, להקטין את מידותיהם ואח"כ לחבר אותם חזרה יחד. אנחנו פשוט יכולים להתחיל לגדל את העץ מההתחלה לצורה הרצויה.

גידול כיסא

התהליך מתחיל בעיצוב העצים הצעירים סביב התבניות ע"י כיפוף,

הצמח הגדל, לכיוון הרצוי בעזרת אבזמי פלסטיק קטנים. כאשר הענפים השונים של העץ מובאים יחד לאותם נתיבים במטרה ליצור פיסה מוצקה אחת, חלק מהענפים מגולפים ומיושרים בכדי שבסופו של דבר יתאחדו אחד עם השני. ברגע שהצורה הסופית כבר נוצרה, העצים נותרים באדמה במטרה להתבגר ולהתעבות. השיטה מתוארת יותר כשכנוע מאשר מניפולציה.

בעבור ייצור רהיטים המוני, לפעמים יש צורך לגדל עצים למשך 60 שנה לפני שנכרתים, אח"כ מתחלים תהליך של עיבוד ועיצוב במטרה להגיע לצורה הרצויה, מסביר מונרו. השיטה אותה פיתחה fullgrown נחשבת באופן משמעותי יותר ידידותי לסביבה ולכן אחת ממטרותיו של מונרו היא להפיץ את השמועה ולהעביר את הרעיונות והדרך של השיטה כולה לאחרים במטרה להגיע לייצור המוני.

"כדי לגדל כיסא, אתה לא צריך משאית למשוך אותו החוצה, מסור כדי לחתוך אותו, מפעל עם המכונות לבנייתו או לסלול כבישים במעבי היער. לא צריך את כל הדברים האלה." – מסביר מונרו.

אז מה המחיר?

הכיסאות המוצקים הראשונים יימכרו עבר 2500 פאונד, את המנורות ניתן יהיה לרכוש בין 1000-1500 פאונד. כרגע המוצרים מיועדים יותר לקהל שמחפש פרטי אומנות ייחודיים . היעד הוא להגיע כמובן לייצור של מאות אלפי יחידות בשנים הבאות שימכרו במחירים זולים יותר.

לקטלוג המוצרים שלנו