בשביל לבדוק את רמת הרהיט ואיכותו לא צריך להיות מומחה לעץ. ישנם מספר פרמטרים אותם נוכל לבחון באופן עצמאי בכדי לזהות האם הרהיט ראוי, החומר, אופן הבנייה ורמת הגימור.

מזנון איכותי

החומר -סוג העץ

רהיטי עץ נבנים מסוגים שונים של עץ המסווגים בד"כ לשלוש קטגוריות: קשה, רך ומהונדס. הסוג ממנו נבנה הרהיט הוא אחד מהגורמים שמשפיעים כמה זמן יחזיק הרהיט מעמד, וכיצד יראה ככל שיתבגר.

באופן כללי, רהיטים איכותיים נבנים מעצים קשים כמו: אלון, מייפל, מהגוני, טיק, אגוז, דובדבן וליבנה. עצים מסוג זה עוברים תהליך של ייבוש באוויר הפתוח ואח"כ נכנסים לתהליך נוסף של ייבוש הלחות בתנור.

עצים מחטניים כמו אורן, אשוח, סקויה וארז מקוטלגים בקטגוריית העצים הרכים. גם מעצים אילו ניתן למצוא רהיטים באיכות טובה. אך מאחר ועצים אילו בעלי נטייה לשריטות ושקעים הם דורשים יותר טיפול.

היום, רהיטי עץ מלא הם במידה מסוימת נחלת העבר. כמובן שניתן עדיין למצוא רהיטי עץ מלא, אך הרהיטים הנפוצים יותר היום הם רהיטים מפורניר או מעץ מהונדס. אין זה אומר שצריך לפסול אותם על הסף או לייחס להם מעמד של רהיט לא איכותי. רהיטים אילו יכולים בהחלט להיות איכותיים ועמידים לאורך זמן ובמקביל לספק מענה של מחיר זול יותר.

אופן הבנייה

תהליך הבנייה של רהיט משפיע מאוד על מראה שלו, הפונקציונליות שלו ואורך החיים שלו. ככל שהחתיכה תהיה איכותית יותר בשילוב עם התהליך אותו היא עברה לכדי רהיט כך נוכל להעיד יותר בברור על איכות הרהיט.

תהליך החיבור של החתיכות לכדי רהיט באמצעות שֶׁגֶם ומגרעת, זוהי אחת מהשיטות העתיקות ביותר להרכבת רהיט ונחשבת לאחת מהדרכים החזקות ביותר לחבר בין מפרקי הרהיט. חיבור איכותי של מפרקי הרהיט יכול להיעשות גם באמצעות פינים או ברגים.

אופן בניית רהיט איכותי

אמצעי נוסף שניתן לחפש הוא בלוקים המאגדים את הפינות ומוסיפים לחוזק וליציבות של הרהיט. הם אינם גלויים בחלקו החיצוני של הרהיט אבל ניתן לחפשם בחלקו הפנימי ולזהותו בכך שיהיו מוברגים או מוצמדים לשתי הדפנות בכל פינה מפינות הרהיט.

בשולחן איכותי או שידת מגירות ניתן יהיה למצוא לוחות או יריעות דקות של עץ בחלקו הקדמי של הרהיט בין המגירות. תוספת זו אינה הופכת אותו לחזק יותר, אך מונעת מכניסת אבק לתוך הרהיט.

כדי לבדוק את חלקו האחורי של הרהיט ולחפש אחר לוחות לסגירת הרהיט (לוחות אילו פונים לקיר), החיבור שלהם לרהיט צריך להיעשות באמצעות ברגים או מסמרים איכותיים כדי להבטיח את יציבות הרהיט לרוחב.

חשוב לבדוק כי כל החלקים שאינם חשופים שויפו וחוברו בצורה נכונה ליתר גוף הרהיט. דגשים אילו חשובים מאוד ויעזור לבדיקת איכות הרהיט ורמת הבנייה שלו.

מגרות או מסילות המגירות צריכות להיות כאלו שיאפשרו למגירה להיפתח ולהסגר ללא מאמץ מצדכם וללא לחץ עבורה. בנוסף כדי לבדוק שלמגירה יש מעצור שמונע ממנה להישלף החוצה בעת הפתיחה שלה.

דלתות הרהיט צריכות להיסגר בקפידה ללא כל קושי ולהיות בקו ישר אחת מול השנייה ובקו ישר עם המסגרת החיצונית של הרהיט, ז"א לא לבלוט או להיות שקועות ממנה, אלא אם היית החלטה מכוונת לכך בעיצוב הרהיט.

דרך טובה לבדוק את עמידות וחוסן הרהיט היא לטלטל או לדחוף אותו מעט ולנסות לשמוע אם ישנה חריקה או שהרהיט מתפתל בתוך עצמו (שהחלקים לא נשארים יציבים אחד מול השני) בעת הנענוע. גם רגלי הרהיט או המשטח התחתון שלו צריך להיות מיושר עם הרצפה.

שולחן וספסל איכותיים

רמת הגימור

רהיטי עץ מלא איכותיים יהיו בעלי רמת גימור גבוהה. ליטוש, שיוף וצביעה, הן חלק מהתהליך והזנחה של כל אחד מהשלבים יכולה להשפיע על האיכות של הרהיט.

ליטוש הוא הצעד הראשון בתהליך הגימור. חתיכה טובה תהיה חלקה כך שכאשר מעבירים עליה את היד הרהיט חלק ואין עליו כתמים. ליטוש לא איכותי יוביל לתוצאה בה יראו ע"ג הרהיט שריטות וקווים. כדי לבחון את הרהיט מזוויות שונות בכדי לבדוק רמת השיוף.

צביעה באיכות גבוהה תהיה ללא כתמים או אזורים כהים. כל הצדדים והקצוות צריכים להיות באותו הטון. גימור איכותי בין אם מבריק ובין אם מט צריך להיות באיכות גבוהה, ללא כתמי, ללא חספוס, כתמי אבק או בועות.

סימנים שעלולים להגיע על רמת גימור נמוכה:

  • פני השטח מחוספסים
  • משטח שגווני העץ מוסתרים בצורה גסה, יכול לרמוז על ניסיון לכסות או להסתיר משהו 
  • קצוות מפוצלים
  • שריטות, שקעים או כתמי אבק
  • כתמים עמומים מעידים על אזורים שלא צופו מספיק
  • "אגלי טיפות:" בקצוות ועל משטחים אנכיים.

כמובן שתמיד יש הסתייגות , חשוב להתייחס לגיל הרהיט, אם אנחנו בוחנים רהיט ענתיקה, האם עבר חידוש ועוד.

לקטלוג המוצרים שלנו